Urny pogrzebowe zyskują popularność

W wielu religiach pochówek zmarłego to rytuał związany z wieloma obrzędami. Kremacja jest tym sposobem na ostatnią drogę, który po wielu wiekach religijnego zakazu powraca do łask. Zgodnie z wytycznymi prawa polskiego, prochy zmarłego muszą być przechowywane w miejscu wydzielonym na cmentarzu, służącym do ekspozycji urny.

Urny używane w pochówku

Urna pełni tę sama funkcje, w rytuale pogrzebowym, co trumna. Jest ostatecznym miejscem na doczesne szczątki człowieka. Rodzina zmarłego w hołdzie pamięci dla krewniaka chce, by ten element był niezwykle okazały. W odróżnieniu od trumny jest detalem widocznym nawet po zakończeniu ceremonii.

Materiały stosowane do produkcji urn pogrzebowych

Zdecydowaną popularność wypracowały sobie, dzięki przyciągającym uwagę projektom, urny drewniane. Stylistyka wykonania urn nawiązuje do mody panującej w architekturze cmentarnej. Wiele modeli przypomina wyglądem miniaturowe nagrobki wykonane z kamienia. Do złudzenia przypominają szlifowany i połyskujący bazalt, zachwycający głębokim aksamitem czerni.

Gdzie można nabyć drewniane dzieła sztuki funeralnej?

Nawet najbardziej szczegółowe opisy nie oddają wrażeń z doświadczenia własnymi zmysłami rzeczy fizycznych. Lista producentów znajduje się tutaj.

Uregulowania prawne i zakazy związane z kremacją

Polskie prawo odnosi się do ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, w myśl których ciało zmarłego można złożyć w grobie ziemnym lub murowanym oraz występujących nielicznie katakumbach. Istnieje też możliwość pochowania zwłok ludzkich w głębinach morskich oraz przy pomocy ognia w procesie kremacji. Odnośna ustawa pochodzi z dnia 31 stycznia 1959 roku.

Zakaz związane z kremacją dotyczą czynności często kończących ceremonię pogrzebową. Zakazuje się zatem rozsypywania prochów na tak zwanych polach pamięci lub na powierzchnię wody w morzu.

Jedynym miejscem na przechowanie urny jest grób lub cmentarne kolumbarium.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kuleczka - Antaba

Witam w naszej firmie już prawie wszystkie pogrzeby to kremacje zmarłych. Z kąd pochodzi ten producent ?

Animus - polecamy

Witam,
polecam urny firmy DUST zamówiliśmy je niedawno i bardzo podobają się rodziną, widać, że nie jest to Chińszczyzna która jest teraz w każdej firmie i do niczego się nie nadaje.

Godny polecenia

Polecam, Dust to godny polecenia producent urn. Jestem zadowolony ze współpracy.

pytanie o urny

Gdzie można znaleźć ceny tych urn pogrzebowych? Ile sztuk urn wynosi minimalna ilość zamówienia z darmowym dowozem?

Polecam

Również polecam te urny – bardzo ładne.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x