Transport zwłok z Niemiec

Śmierć bliskiej osoby za granicą jest sytuacją trudną nie tylko pod względem osobistym ale też ze względu na konieczność dopełnienia formalności urzędowych. Zarówno w urzędach Niemieckich jak i w Polsce należy pozyskać odpowiednią dokumentację do uzyskania niezbędnych pozwoleń. Firma zajmująca się międzynarodowym transportem zwłok umożliwia kompleksowe zajęcie się sprawą zarówno szybko ale i godnie.

Transport zwłok z Niemiec

Koszt transportu zwłok z Niemiec

Ze względu na bliskie położenie Niemiec koszt transportu zwłok jest stosunkowo niewielki w porównaniu do bardziej odległych Państwa. Niemcy słyną za to z bardzo restrykcyjnego przestrzegania przepisów, które dość często są różnie interpretowane w danych landach. Według prawa aby transport zwłok odbył się zgodnie z prawem należy uzyskać zgodę lokalnych władz na przetransportowanie osoby zmarłej na terytorium Polski, dokładnie określając przebieg trasy. Dodatkowo należy wyrobić akt zgonu oraz międzynarodowy akt zgonu. Oba dokumenty muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego aby uzyskać stosowne pozwolenia od rządu Polskiego. Całkowity koszt transportu zwłok ze wschodu Niemiec to około 5-6 tysięcy złotych, zaś z bardziej odległych terenów powyżej 6 tysięcy złotych. W koszcie tym zawarta jest też cena trumny, tłumaczenia dokumentów oraz sama usługa transportu.

Co wchodzi w skład usługi przewozu zwłok z Niemiec?

Firmy wyspecjalizowane w międzynarodowym transporcie zwłok oferują możliwość kompleksowego poprowadzenia sprawy. Po rozmowie telefonicznej i ustaleniu potrzeb rodziny gwarantują możliwość przeżywania żałoby w spokoju informując o przebiegu procesu repatriacji. Zdecydowanie najbardziej złożoną częścią procesu jest organizacja kompletu dokumentów niezbędnego do zorganizowania pochówku i uzyskania zasiłku z ZUSu/KRUSu.

Pozyskują akty urodzenia niezbędne do wyrobienia niemieckiego aktu zgonu i międzynarodowego aktu zgonu, kartę medyczną z informacją o braku choroby zakaźnej jako przyczynie zgonu jak i zgody odpowiednich instytucji w Niemczech jak i w Polsce na przewóz zwłok. Niezbędne są również tłumaczenia dokumentów które muszą zostać wykonane przez tłumacza przysięgłego. Ponadto sama trumna musi być przystosowana do wymogów sanepidu jak i władz lokalnych i być wyposażona w specjalny metalowy wkład.
Zakres działań w maksymalnym stopniu odciąża rodzinę od formalności związanych z organizacją pochówku w Polsce.

Transport urny z prochami z Niemiec

W przypadku zgonu z powodu choroby zakaźnej, wpisanej na listę chorób zakaźnych zgodnie z prawem należy skremować osobę zmarłą w miejscowości w której nastąpił zgon i możliwe jest jedynie przetransportowanie prochów do Polski. Kremacje na terenie Niemiec są znacznie droższe niż w Polsce, średni koszt takiej usługi to 1000-1500 euro. Dodatkowo, przewóz urny wiąże się z dokładnie takim samym procesem formalnym i ceny takiej usługi nie są jak mogłoby się wydawać niższe.


W przypadku śmierci z przyczyn naturalnych czy innych niż wyżej wymienione nie ma obowiązku dokonywania kreacji na terenie Niemiec. Dzięki zmianie w ustawie o sprowadzeniu zwłok z zagranicy istnieje możliwość wykonania kremacji osoby zmarłej po sprowadzeniu ciała do Polski stąd rodziny mają możliwość podjęcia swobodnej decyzji o formie pochówku nie narażając się na znacznie większy koszt kremacji za granicą.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x