Usługi pogrzebowe w Zielonej Górze – rola zakładu pogrzebowego

zielona góra

Śmierć bliskiej osoby, niezależnie od tego czy była spodziewana czy też nie, zawsze jest ogromnym szokiem dla rodziny i bliskich. Zanim rozpocznie się okres żałoby, trzeba zorganizować pogrzeb.

Pogrzeb religijny i świecki

Dzisiaj pogrzeby są zarówno świeckie, jak i wyznaniowe. Pogrzeby świeckie organizuje się coraz częściej. Ma to oczywiście związek z pewnymi przemianami kulturowymi. W niektórych środowiskach nie jest już wstydem przyznać się, że zmarły nie był praktykującym katolikiem i jego życzeniem był pogrzeb bez duchownego. Zarówno pogrzeb wyznaniowy, jak i pogrzeb świecki mogą być piękną, poruszającą uroczystością, inne są jedynie formalności, które trzeba przed taką ceremonią załatwić. Na szczęście pomaga w tym zakład pogrzebowy. Usługi pogrzebowe muszą być wykonane na najwyższym poziomie. W końcu wchodzi się tutaj na inny wymiar, to już nie sfera profanum, ale sfera sacrum, śmierć, coś, co jest objęte wielką tajemnicą, której jeszcze nikt nie rozwikłał. Stąd zmarłemu i jego rodzinie należy się wielki szacunek. Zielona Góra to miasto, w którym usługi takie świadczone są na najwyższym poziomie.

Moment śmierci

Zakład pogrzebowy jest miejscem, gdzie rodzina zmarłego powinna znaleźć pomoc, ale przede wszystkim empatię, spokój i pewność, że zakład zrobi wszystko, aby pogrzeb i wszelkie ceremonie były zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Jak wszędzie tak i tutaj sprawdza się powiedzenie: klient nasz pan. Czasem zmarły już za swojego życia myśli o swoim pochówku, kupuje miejsce na cmentarzu, ubranie do trumny czy wybiera utwory, które mają być zagrane na pogrzebie. Takie planowanie pogrzebu już za życia może budzić kontrowersje, ale przecież należy uszanować przekonania każdego człowieka. Śmierć jest momentem, kiedy wszystko się zmienia. Człowiek odchodzi z tego świata i według niektórych wierzeń, wchodzi w lepszy świat. Rolą zakładu pogrzebowego jest pomoc rodzinie i bliskim w organizacji obrzędów, które zakończą ziemską wędrówkę i zaprowadzą człowieka na drugą stronę.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x