Zasiłek pogrzebowy – jaka jest jego kwota?

Utrata bliskiej osoby zawsze związana jest z dużym bólem i cierpieniem. Chociaż każdy z nas wie, że śmierć kiedyś nadejdzie, to ona zawsze przychodzi niespodziewanie i za wcześnie. Dla wielu rodzin organizacja pogrzeby wiąże się z nieprzewidzianymi wydatkami. W Polsce istnieje jednak możliwość uzyskania zasiłku pogrzebowego. Ile on wynosi i komu przysługuje? 

Jaka jest kwota zasiłku pogrzebowego?

Zasiłek pogrzebowy z ZUS, KRUS, MSWiA od wielu lat wynosi 4 tysiące złotych. Jest to kwota, która pozwala pokryć część pogrzebu, jednak w przypadku bardzo drogich ceremonii ze stypą i najdroższymi akcesoriami pogrzebowymi jest to koszt niewystarczający. Niestety, nie zapowiada się nic na to, aby kwota zasiłku pogrzebowego została zwiększona. 

Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

O zasiłek pogrzebowy może ubiegać się każda osoba, która spełnia jeden z poniższych warunków: 

  • osoba posiadające emeryturę lub rentę,
  • kiedy zmarły był emerytem lub rencistą, lub spełniał warunki do tego;
  • zmarły pobierał zasiłek chorobowy, albo świadczenie rehabilitacyjne. 

Jakie dokumenty potrzebne są do załatwienia zasiłku pogrzebowego?

Aby uzyskać wniosek pogrzebowy, należy wypełnić wniosek oraz dołączyć akt zgonu, legitymację ubezpieczeniową (wydaną przez ZUS i KRUS), fakturę za trumnę (wydaną przez zakład pogrzebowy), NIP zmarłego oraz członka rodziny opłacającego pochówek, dokument potwierdzający pokrewieństwo lub powinowactwo. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pogrzeb organizuje osoba niezwiązana ze Zmarłym. O zasiłek może ubiegać się bowiem każdy, kto opłaca pogrzeb. 

Pracownicy zakładu pogrzebowego Gralewski w Warszawie zdają sobie sprawę z tego, że nie każda osoba może mieć siły na podjęcie różnych formalności. Dlatego pracownicy zakładu przejmują na siebie wszystkie te obowiązki i w imieniu Klienta pomagają uzyskać zasiłek. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej https://pogrzeby-gralewski.pl/.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel

Bardzo przydatny artykuł. Wiele osób nie wie, jaka jest kwota zasiłku pogrzebowego.

polecam firmę Róża z Gdańska

Witam, firma pogrzebowa Róża z Gdańska dała radę w kwocie zasiłku, oczywiście nikt tu nie mówi o nagrobku ale o całym pogrzebie z tańszą trumną. Otwarcie powiedzieliśmy w jakiej kwocie musimy się zmieścić i zostaliśmy wysłuchani. Nasz dziadek był skromnym człowiekiem a ceremonia była godna – polecam!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x