Katowice kojarzą się przeciętnemu mieszkańcowi Polski przede wszystkim z górnictwem – w tym z jedną z najsłynniejszych kopalń czyli KWK Wujek – i z orkiestrami górniczymi. Inne popularne skojarzenia związane są z halą widowiskowo-sportową Spodek, z klimatycznymi familokami, a także z… największą w Europie szopką bożonarodzeniową. To także miasto, którego 24,4% mieszkańców (czyli ok. 79 tysięcy) deklaruje narodowość śląską.
Miasto to jest niczym kalejdoskop i żywa lekcja historii. Jednak szczególnymi miejscami w których w tę historię można się zanurzyć są katowickie nekropolie. Jest ich w sumie 23. Jedne w centrum miasta, inne na jego obrzeżach. Jedne wielkie, drugie kameralne. Każdy jednak to osobna karta dziejów Śląska.
Wśród cmentarzy Katowic są te najstarsze – jak cmentarze przy ulicach Sienkiewicza i Francuskiej, cmentarz komunalny w Katowicach-Ligocie i żydowski kirkut na Kozielskiej – jak i te, które imponują nie liczbą lat, ale wielkością, jak Centralny Cmentarz Komunalny przy ul. Murckowskiej. Jest to jednocześnie cmentarz najmłodszy: powstał w 1984 roku, a jego powierzchnia to około 30 hektarów. Cmentarz ten posiada bogate zaplecze w postaci kaplic przedpogrzebowych, parkingów oraz innych udogodnień dla odwiedzających go mieszkańców.
Są też cmentarze, które wyróżnia urokliwe położenie – jak Cmentarz Komunalny przy ul. Panewnickiej. Został on umiejscowiony w atrakcyjnej części Katowic – naprzeciwko zabytkowej Bazyliki O.O. Franciszkanów i jest nierozerwalnie związany z jej historią. Na tym cmentarzu spoczywają franciszkanie oraz siostry służebniczki śląskie. Znajduje się też tu zbiorowa mogiła 105 powstańców, harcerek oraz harcerzy – obrońców Ojczyzny – których hitlerowcy zamordowali w okolicznych lasach we wrześniu 1939 roku.
Cmentarz parafialny, umiejscowiony między ulicami Francuską i Damrota, to tzw. „śląskie Powązki”. Powstał on w 1860 roku i spoczywają tu osoby zasłużone dla tych ziem – a między innymi Wojciech Korfanty z rodziną, Józef Rymer (jeden z przywódców III powstania śląskiego), Jerzy Ziętek oraz Kazimierz Skiba (ostatni sołtys Katowic).
Podobną, bardzo wysoką wartość historyczno-społeczną ma dla Katowic cmentarz przy ul. Sienkiewicza. Tu został pochowany m.in. aktor Zbyszek Cybulski, Alfred Szklarski – autor książek podróżniczo-przygodowych o Tomku Wilmowskim, jak również Kazimierz Kutz – reżyser, który swoimi filmami rozsławiał historię i kulturę śląską.
Cmentarz wojskowy – inaczej garnizonowy – w Brynowie przy ul. Meteorologów został założony na terenie dawnego cmentarza jeńców wojennych z 1917 r. Pochowano tu m.in. przywódców powstań śląskich, a także aliantów, żołnierzy poległych podczas I Wojny Światowej i wielu żołnierzy o tożsamości trudnej do ustalenia.
To tylko niektóre z katowickich nekropolii, ale każda warta jest odwiedzenia i poznania bliżej jej historii. Wymienić należy tu te najciekawsze:
JEŚLI NIE ZNALEŹLI PAŃSTWO NA POWYŻSZEJ LIŚCIE LUB W TREŚCI ARTYKUŁU INTERESUJĄCEGO WAS CMENTARZA – KONIECZNIE SKONTAKTUJCIE SIĘ Z NAMI!
Nie tylko przy okazji załatwiania spraw związanych z pogrzebem albo ekshumacją, czy odnowieniem praw do grobu – ale po prostu przy okazji spacerów warto nieraz oderwać się od biegu życia i zanurzyć w historię zapisaną na pomnikach nagrobnych cmentarzy w Katowicach. Wtedy to, co dziś wydaje się czasem odległe, nieważne – albo przeciwnie bardzo ważne – można zobaczyć we właściwej perspektywie. Tak samo bowiem ważne i pewne jest nie tylko każde życie, ale i jego przemijanie…
Z Katowic polecam firmę Walczak
Nasza rodzina odkąd pamiętam korzysta z firmy Mirander i zawsze byliśmy zadowoleni z obsługi i ceremonii.
My mamy rodzinę na cmentarzach w Katowicach ale mieszkamy w Mysłowicach i polecamy z tamtą firmę Górecka. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ceremonii i ceny.