Pogrzeb w Warszawie krok po kroku

Wraz ze śmiercią bliskiej osoby na rodzinę spada obowiązek organizacji pogrzebu. Dla ludzi pogrążonych w żałobie może to być skomplikowane zadanie, ale z pomocą przychodzi zakład pogrzebowy. 

Formalności pogrzebowe

Najważniejszym i pierwszym dokumentem, który jest potrzebny do organizacji pogrzebu jest karta zgonu, która jest wydawana po śmierci zmarłej osoby. Karta zgonu lub czasami stosowana inna potoczna nazwa: akt zgonu jest niezbędnym dokumentem do zorganizowania pogrzebu. Karta zgonu jest bezpłatnym dokumentem, który jest uzupełniany przez lekarza zatwierdzającego zgon. Może to być lekarz pogotowia lub lekarz pracujący w szpitalu. Po uzyskaniu karty zgonu należy zadbać o odebranie ciała z kostnicy szpitalnej. 

Lekarz może odmówić wydania karty zgonu jeśli istnieje podejrzenie, że zgon nastąpił w wyniku przestępstwa lub wypadku. W takim przypadku organizacja pogrzebu odwleka się w czasie, ponieważ ciało zostaje przetransportowane do zakładu medycyny sądowej. Termin odbioru zwłok zostaje ustalony po kontakcie z policją lub prokuraturą. Po wystąpieniu takich okoliczności kartę zgonu podpisuje lekarz sądowy. 
Następnie śmierć bliskiego musi zostać zgłoszona w urzędzie stanu cywilnego. Urząd wystawia akt zgonu, który umożliwia pozyskanie zasiłku pogrzebowego oraz załatwienia spraw związanych ze spadkiem i ubezpieczeniem. 

Organizacja pogrzebu przez zakład pogrzebowy

Warszawa jako duże miasto ma wiele zakładów pogrzebowych, ale we wszystkich obowiązują te same procedury. Z zakładem pogrzebowym można skontaktować się osobiście lub telefonicznie i umówić na spotkanie. Niektóre zakłady, np. Heron oferują także usługę mobilnego biura i dojeżdżają do Klienta.

W czasie takiego spotkania ustala się wszelkie szczegóły ostatniego pożegnania. Rozmowa dotyczy takich kwestii jak: daty pogrzebu lub kremacji, wybór cmentarza, na którym odbędzie się pochówek, wybór trumny lub urny, wybór obrzędu religijnego, w którym będzie pogrzeb lub ustalenie szczegółów świeckiego pogrzebu. 

Szczegóły pogrzebu zależą przede wszystkim od woli rodziny zmarłego. Czasami osoba zmarła sama ustala przebieg pogrzebu w swojej ostatniej woli. Zakres usług zakładu pogrzebowego jest szeroki i spełni oczekiwania każdej osoby.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zakłady usług pogrzebowych w Warszawie i okolicy

Polecam platformę funer bo znajduje się na niej mnóstwo informacji o zakładach pogrzebowych w Warszawie, dzięki nim zrozumiałem skąd się bierze cena pogrzebu i nie dałem się nabrać na sztuczki – pogrzeb od 1600 zł.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x